Print

niedziela, 24 grudnia 2017

Dzień 9 - Znajdź Swoje Plemię

Witaj!

Mamy nadzieję, że wspaniały nastrój nadal Ci dopisuje i, że jesteś gotowa na kolejne kroki w drodze do jeszcze lepszego poznania siebie. Wyzwanie na dziś to...


Twoje Plemię


Pomyśl przez chwilkę, czy masz w swoim otoczeniu osoby, przy których możesz być w 100% autentyczna? Czy możesz powiedzieć im wszystko, co Ci leży na wątrobie, którym tak bardzo na Tobie zależy, że potrafią być z Tobą szczere aż do bólu? Czy ufasz im i wiesz, że będą przy Tobie w chwilach, kiedy szalejecie z radości, płaczecie z rozpaczy albo wtedy, kiedy należy Ci się mały klaps lub prztyczek w nos? Czy są to osoby, które potrafią zmotywować Cię do działania, zmusić do rozwoju, zainspirować? Czy tak szczerze i z całego serca je kochasz i chcesz z nimi spędzać czas, bo po każdym spotkaniu wracasz do domu jak na skrzydłach? Jeśli tak, gratuluję! Znalazłaś swoje plemię!


A co, jeśli nie?


Nie panikuj! Jest na to rada. Czy chciałabyś poznać więcej osób, które podzielają Twój światopogląd, zainteresowania i podejście do życia? W internecie istnieje bardzo wiele forów internetowych, na których możesz znaleźć ludzi z całego świata, z którymi będziesz mogła porozmawiać na interesujące Cię tematy. Pewnie teraz powiesz, że przecież z osobą z Nowego Yorku nie możesz wyjść na kawę raz w tygodniu? Spokojnie, w większości dużych miast organizowane są różne, tematyczne MeetUp-y, wystarczy zalogować się, zapisać na spotkanie, odważyć się i pójść! A kto wie, czy nie poznasz tam osoby, z którą nawet i 100 beczek soli zjeść to mało! Nie ma  MeetUp-ów? Żaden problem! Poszukaj plakatów w restauracjach, klubach, czy na tablicach ogłoszeń dotyczących organizowanych w Twojej okolicy spotkań tematycznych i wybierz się na te, które Cię najbardziej interesują. Bądź otwarta i śmiało, z uśmiechem na ustach podejdź i porozmawiaj z osobą, która wydaje Ci się być sympatyczna! Tematem rozmowy nie musisz się przejmować, bo możesz nawiązać do tematyki spotkania, na którym właśnie jesteście.


Nie masz śmiałości?


Można ją wyćwiczyć. A jak? Następnym razem, kiedy będziesz kupować kawę, zagadaj do baristy i szczerze zapytaj, jak się dzisiaj ma, jak mu mija dzień i z zainteresowaniem wsłuchaj się w odpowiedź. Być może okaże się być niesamowicie interesującą osobą, która ma wiele ciekawych historii do opowiedzenia. A kto wie, może dodatkowym bonusem dla Ciebie będzie darmowa kawa?


Znajdź swój balans
Najważniejsze to zaspokoić swoje własne potrzeby na teraz, na dany czas. Czego Tobie teraz potrzeba najbardziej? Czy spokoju i luksusowego czasu samej ze sobą, czy raczej gwaru, zabawy, rozmów i czasu z innymi. Nasze potrzeby w tej dziedzinie stale się zmieniają, tak jak i my się zmieniamy. W dużej mierze zależą od tego, co robimy w tygodniu. Jeśli przez cały tydzień wisimy na telefonie w obsłudze klienta albo sprzedajemy bilety na stacji PKP, to żadną frajdą będzie dla nas ogromne imieninowe spotkanie z dziesiątkami ludzi i hałasem od rozmów. Wówczas możliwość cichego weekendu z kocem przy kominku i ulubioną książką będzie tym, czego trzeba nam najbardziej. Nie czujmy się winne, odrzucając zaproszenia innych, kiedy czujemy, że chcemy być same. Zasługujemy na to, co dla nas najlepsze.


I odwrotnie. Jeśli większość naszego tygodnia spędzamy same, na przykład pracując w domu czy z domu, zajmując się wychowaniem dzieci etc., to możliwość wyjścia i porobienia czegoś ekscytującego ze znajomymi w czasie weekendu będzie dla nas frajdą. Jeśli cieszysz się na samą myśl spotkania w ulubionym towarzystwie, to sama wiesz najlepiej, co robić. A mity i niemity o introwertyczkach i ekstrawertyczkach traktuj z przymrużeniem oka. Tak jedni, jak i drudzy potrzebują zarówno czasu odosobnienia, jak i wartościowego czasu razem. Zawsze chodzi o balans.Przykłady - czas z innymi


 • Zaproś kogoś na kawę.
 • Przygotuj obiad dla znajomych, gdzie dodatkowo będziesz mogła popisywać się kulinarnie.
 • Napisz do koleżanki sprzed lat.
 • Zorganizuj np. wieczorek tematyczny i zaproś kogo chcesz.
 • Wypad za miasto ze znajomymi.
 • Wypad do lasu w poszukiwaniu skarbów np. pięknych gałęzi na dekoracje świąteczne albo jakiś Twój ekologiczny, permakulturowy projekt tygodnia.
 • Rocznice i wspólne świętowanie, np. świętowanie zakończenia 11 Dni być sobą wyzwanie.
 • Zorganizuj w domu albo w plenerze zwariowaną sesję zdjęciową ze znajomymi, wybierz motyw przewodni, który odpowiada Ci najbardziej, np. sesję vintage, czarno-białą albo w sepii. Nie chodzi o profesjonalną sesję, ale o dobrą zabawę i spędzony razem czas.
 • Zaproś znajomych na pierogi party, niech każdy przyniesie ulubiony farsz. A potem wszyscy zabiorą się do roboty, podczas kiedy Ty będziesz zabawiać ich rozmową.
 • Zorganizuj wieczór, podczas którego będziecie śpiewać Wasze ulubione piosenki. Nie wstydź się. Nie chodzi o to, by umieć śpiewać, ale o to, by dobrze się bawić. Im więcej koleżanek zaprosisz, tym słabiej będzie Ciebie słychać.
 • Darcie pierza do tej piosenki. Jeśli nie masz w pobliżu gęsi, to szybko skocz do Ikei i wypruj kołdrę. Nikt się nie zorientuje.
Przykłady - czas samej ze sobą:


 • Zaplanuj coś dla siebie z tygodniowym wyprzedzeniem. Na przykład dzień spa w domu.
 • Jeśli zakupy, to tylko sama. Nie będziesz musiała na nikogo czekać ani robić dyplomatycznych min, kiedy ktoś prosi o opinię, a przymierza sukienkę o dwa rozmiary za małą.
 • Spacer w górach w Twoim własnym tempie.
 • Umów się na kawę sama ze sobą. Ładnie się ubierz, zabierz ulubiony magazyn albo notatnik i ruszaj do ulubionej cukierni.
 • Wieczór dedykowany robótkom ręcznym i zrobieniu naszyjnika w stylu Iris Apfel
 • Coś aktywnego i dynamicznego, np bieganie z ulubioną muzyką.
A jakie będzie Twoje wyzwanie na dzisiaj albo na najbliższy czas? Co naładuje Twoje baterie?

Pozdrawiamy, 
Ania i Martuśka


Ps. Dzisiejsze wyzwanie w wersji pdf znajdziesz tutaj


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz