Print

środa, 20 grudnia 2017

Dzień 5 - Twoja Jaskinia

Witaj!

Jak się czujesz w Twoim dzisiejszym stroju? Jeśli masz na to ochotę, zrób sobie zdjęcie i podeślij do nas, byśmy razem z Tobą mogły świętować Twoje piękno!
Wyzwanie na dziś to...

Twoja Jaskinia

Rozejrzyj się po miejscu, w którym mieszkasz. Nieważne, czy jest to apartament, dom, pałac, czy pokój, który masz do swojej dyspozycji. Przyjrzyj mu się uważnie. Co widzisz, jak się czujesz? Czy to miejsce podoba Ci się wizualnie? Czy sprawia Ci radość, pomaga Ci uzyskać spokój wewnętrzny i czy odczuwasz w nim harmonię (czymkolwiek ona jest w Twoim wydaniu), czy raczej czujesz się przytłoczona i zdominowana? Czy możesz w nim swobodnie oddychać, czy czujesz, że odpoczywasz? Czy Twoja jaskinia odzwierciedla Ciebie, Twój indywidualny styl i charakter? Czy pachnie Tobą? Czy otaczają Cię przedmioty miłe dla Twojego oka?  Co podoba Ci się w tym wnętrzu najbardziej, a co najmniej? Czego jest za dużo, a czego za mało? Czy czujesz się jak u siebie w domu, czy raczej jak w przypadkowym hotelu, czy b&b? Co mogłabyś zmienić już teraz? Pamiętaj, to Twój wyczyn, Twoje zadanie i Twoja decyzja. Zobacz, czego Ty i Twój dom potrzebujecie najbardziej.

Metoda małych kroków

Kiedy już odpowiedziałaś sobie na powyższe pytania: czas zabrać się do działania. Ale uwaga! Jeśli stwierdziłaś, że prawie nic Ci się nie podoba i dosłownie WSZYSTKO wymaga interwencji, nie załamuj się! Nie bierz się za wszystko od razu, bo zniechęcisz się prędzej, niż się spodziewasz. Wybierz jedną rzecz, którą zajmiesz się dzisiaj.

Sprzątanie z twistem

Może w Twoim otoczeniu panuje bałagan i nic nie możesz znaleźć, a rożnego rodzaju przedmioty wysypują się z każdej szafy czy szuflady, którą otworzysz, a o posiadaniu wielu z nich zapomniałaś już dawno, dawno temu, ale z jakiejś przyczyny nie potrafisz się ich pozbyć? Skorzystaj z porad fantastycznej Marii Kondo, która w swojej książce “Magia sprzątania” uczy, jak sprzątać i jak zadecydować, co zatrzymać w domu, a czego się pozbyć. Na YouTubie jest wiele filmików wyjaśniających podstawowe zasady tej metody, z którymi możesz zapoznać się już teraz.

Twój dom ma duszę…

Jak mogłabyś podkreślić Twój indywidualny charakter w domu? Wybierz elementy dekoracyjne, które lubisz najbardziej. Jesteś fanką sztuki? Powieś na ścianie obraz, który ucieszy Twoje oko. Lubisz romantyczny nastrój? Porozstawiaj po domu świeczki, które będziesz mogła zapalić, kiedy tylko będziesz miała na to ochotę. Cenisz sobie wygodę? Połóż na kanapie piękne, kolorowe poduszki, które nie tylko podeprą Twoje plecy, ale ożywią wnętrze całego pokoju. Zrób to, na co masz ochotę. Wybór należny do Ciebie.

Przykłady:
  • Superfunkcjonalna torebka. Przygotuj sobie pudełko po butach i wrzuć do niego wszystko, co zazwyczaj masz w torebce. Wszystko. Wychodząc z domu, dobierz torebkę na którą dzisiaj masz ochotę i wrzuć wszystko z pudełka. Po powrocie do domu znowu wszystko z torebki ląduje w pudełku. Robiąc to, pozwalasz odpoczywać swojej torebce, dajesz sobie wolność i łatwość w używaniu codziennie innej torebki bez stresu i strachu, że coś zostawiłaś w innej. To zajmuje tylko kilka sekund, a korzyści są ogromne, zresztą sama możesz się o tym przekonać. Komfort i spokój gwarantowany.
  • Święto narzędzi. Przeznacz jeden dzień w roku, np. jutro! na święto narzędzi. Jeśli lubisz gotowanie i swoje kuchenne gadżety, daj im swoją uwagę przez jeden dzień. Zajmij się nimi, wyczyść przypalone patelnie i foremki, wyszoruj, naostrz noże, sztućce, miksery, blendery i inne bajery, napraw, co potrzeba. To są Twoje narzędzia pracy, podziękuj im za to, że tak ułatwiają Ci życie i okaż im szacunek. Na pewno się odwdzięczą, służąc Ci jeszcze lepiej. Podobnie z Twoimi narzędziami ogrodniczymi czy narzędziami do malowania, tkania, cokolwiek lubisz. Komfort pracy z nimi jest ważny.
  • Lista zakupów i menu czyli bezstresowe gotowanie. Co może ułatwić Ci życie w tym departamencie Twojej jaskini - robienie zakupów raz w tygodniu, przygotowywanie listy zakupów pod zrobione wcześniej menu na cały tydzień. Jeśli przeznaczysz na to kolorowy notes, będzie ci służył przez lata, bo będzie pełen Twoich ulubionych pomysłów na posiłki. Zakładka w notesie pod tytułem „panika, goście” doda Ci pewności siebie i wyeliminuje stresik. A Twoja osobista książka kucharska, czyli kolejny zeszyt, będzie najcenniejszą, bo Twoją własną autorską książką. Będzie wygrywać za każdym razem w zestawieniu z innymi czyimiś tam książkami kucharskimi. 
  • Dlaczego w telewizji nie reklamują octu? Powinni. Ocet ma tyle zastosowań w sprzątaniu, że za mało mamy miejsca w tym mailu, by to opisać. Zaraz napisze to TVP.
  • Jeśli lubisz pisać, opisz swoją idealną jaskinię tak, by spełniała wszystkie Twoje warunki, zaspokajała potrzeby i sprawiała, że czujesz się w niej w określony sposób. Wiesz... jeśli będziesz robić sobie notatki ze swoich wyzwań, to całe doświadczenie będzie dla Ciebie jeszcze ciekawsze, wartościowsze, odświeżające, nietuzinkowe i warte co najmniej „milion pieniędzy". Tak więc, jaka jest Twoja definicja idealnej jaskini: jakie funkcje, jakie potrzeby, jakie akcenty, według jakich standardów, jakiego stylu etc...
  • Gruntowne porządki. Grunt to ogarnięta przestrzeń według Ciebie, według Twoich standardów estetycznych, czystości, przytulności i funkcjonalności. Jakie są Twoje standardy? Czy każdy kąt Twojego domu je spełnia, a może każdy oprócz składziku i piwnicy, bo przecież ziemniaków się nie da poukładać.
  • Jeśli trudno Ci się z czymś rozstać, np. z zestawem trzech pękniętych plastikowych misek z lat 80-tych, bo przecież to był pierwszy najlepszy plastik na rynku, to powiedz sobie ja nie sprzątam, ja robię miejsce na nowe piękne rzeczy w mojej jaskini i w moim życiu.
Powodzenia Ladies of the jaskinia!

Do usłyszenia w następnym wyzwaniu
Pozdrawiamy, 
Ania i Martuśka

Ps. Dzisiejsze wyzwanie w wersji pdf znajdziesz tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz