Print

piątek, 22 grudnia 2017

Dzień 7 - Spokój w głowie


Witaj!To już 7 dzień naszego wyzwania! Jak się czujesz? Mamy nadzieję, że zadania, które wykonałaś do tej pory sprawiły Ci radość i powiększyły Twoją strefę komfortu. Dziś zadbamy o świat Twojego ducha i Twoich emocji.

Medytacja, czyli  cisza w głowie.

Jeśli tylko możesz i masz na to ochotę, wygospodaruj dla siebie 15 min, podczas których nic i nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Usiądź wygodnie lub połóż się na plecach i zacznij spokojnie oddychać. Rozluźnij swoje ciało, pozwól sobie na chwilę totalnego relaksu. Postaraj się o niczym nie myśleć, a jeśli pojawiają Ci się myśli w głowie, pozwól im swobodnie płynąć. Nie skupiaj się na niczym innym, niż Twój spokojny, miarowy oddech, który nie tylko wypełni Twoje płuca, ale przede wszystkim Twoje podbrzusze. Wycisz umysł, pozwól Twoim myślom zamilknąć, zrób przestrzeń na nowe.

Wdech, wydech i bycie Tu i Teraz

Naucz się świadomego oddechu, postaraj się, żeby każdy oddech który bierzesz w ciągu dnia był świadomy i głęboki. Zatrzymaj się dziś kilka razy i zapytaj siebie: Jak oddycham? Czy robię przerwy między wdechem i wydechem? Czy mój oddech jest płytki, szczytowy (angażujący tylko górną powierzchnię płuc), czy głęboki, przeponowy? Jak zachowują się moje mięśnie? Czy są napięte, czy rozluźnione? O czym właśnie myślę? Czy jest to pozytywna, czy negatywna myśl? Czy ta myśl, którą właśnie myślę, jest dla mnie dobra, czy raczej nie? Gdzie znajduje się moja uwaga, w przeszłości, przyszłości, czy teraźniejszości? Jakich słów używam, kiedy myślę o sobie, czy mówię do siebie miłe i ciepłe słowa, czy traktuję się brutalnie?”. Pozwól sobie na świadome bycie w tu i teraz, gdziekolwiek jesteś, cokolwiek robisz. Chłoń otoczenie wszystkimi zmysłami, bądź obecna wszędzie, gdzie jesteś. Jeśli zauważysz, że Twoje myśli uciekają w przeszłość lub przyszłość, świadomie przywołaj je do teraz, poprzez skupienie się na oddechu lub na czynności, którą teraz wykonujesz.

Oddech, oddech, ale jaki?

A może masz ochotę spróbować jakichś technik świadomego oddychania? W internecie znajdziesz bardzo dużo informacji na ten temat i nauczysz się np. techniki oddychania 4x4 (bierzesz wdech, licząc w tym czasie do 4, wstrzymujesz oddech, licząc do 4, wydychasz całe powietrze z płuc, licząc do 4 i nie wykonujesz kolejnego wdechu do czasu, aż znowu policzysz do 4). Sprawdź, czy taki rodzaj ćwiczenia Ci odpowiada i jakie przynosi dla Ciebie korzyści.

A może czas na spacer?

Wybierz się na świadomy spacer, czyli taki, na którym starasz się nie myśleć o niczym innym, tylko o otaczającym Cię świecie, tu i teraz. Skoncentruj się na tym, co widzisz, co słyszysz, co czujesz wokół Ciebie? Obserwuj świat wszystkimi zmysłami. Po prostu bądź.

Najlepsza technika relaksacyjna na świecie

To ta Twoja. Ta, która działa dla Ciebie. Jeśli na tym etapie życia ani medytacja, ani spacery nie relaksują Cię, nie lękaj się! Jest milion innych sposobów, z których najlepsze są oczywiście Twoje. Pytanie tylko, czy je znasz, czy wiesz, co Ciebie wprawia w błogostan spokoju w głowie, w luksus myślenia pozytywnie albo luksus “nicniemyślenia”. Bo to jest luksus! Wszyscy wiemy, o czym piszę. Jak uspokoić gonitwę natrętnych myśli i bezproduktywne myślenie, które jest bardziej męczące niż sto maratonów naraz. Wypisz sobie, co Ciebie uspokaja. Rozmawiaj o tym z innymi. Niedawno podsunięto mi świetny pomysł na ciszę w głowie - zapytaj siebie: jaka będzie moja następna myśl? I czekaj. Czasami umysł płata figle. Weźmy też pod uwagę fakt, że cały czas się zmieniamy. To, co pomagało nam kiedyś, dzisiaj może już niekoniecznie.

Kontynuuj

Jeśli spodobał Ci się nasz dzisiejszy wyczyn, kontynuuj go. Sama zobaczysz jak świat wokół Ciebie zacznie się zmieniać, kiedy poświęcisz mu trochę świadomej uwagi, bez oceniania, nadawania znaczenia i uporczywego trzymania się przeszłości, czy wyczekiwania na przyszłość. Pamiętaj, bądź dla siebie łagodna i traktuj się z czułością i wyrozumiałością.Przykłady:

  •  Przypominaj sobie w ciągu dnia, by naprawdę być w tu i teraz. Jeśli teraz myję naczynia, to naprawdę skupiam się na tym, co robię i co czuję. Czuję ciepłą wodę, delikatność szkła, ostry nóż, który naostrzyłam dzięki wyzwaniu Jaskinia. Nie myślę o stu milionach rzeczy, jakie mam dzisiaj zrobić i o tym, że policjant wczoraj nakrzyczał na mnie, bo miałam niedopompowane koło. Policjanta tu nie ma, jest ciepła woda, jest filiżanka, policjant teraz je sobie pączki na posterunku, jego tu nie ma...
  • Zrób dla siebie listę rzeczy, które poprawiają Ci nastrój i balansują Cię, harmonizują. Rzeczy, które sprawiają, że jesteś we flow, że wszystko dla Ciebie pięknie płynie.
  • Bądź dla siebie łagodna. Po każdym deszczu wychodzi słońce, wszyscy mamy czas spokoju i czas wyzwań, wszyscy jesteśmy tu uczniami.
  • Wykonaj telefon do Siły Wyższej, nie jesteś tu sama.
  • Dzienniczek wdzięczności - każdego dnia wieczorem napisz krótko, za co jesteś wdzięczna danego dnia. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że prowadzenie dzienniczka podnosi poczucie szczęścia o 10%... jakby to można było sprawdzić... Nie ufaj amerykańskim naukowcom, tylko sprawdź sama, jeśli chcesz.
  • Odpowiedz sobie na przykład na takie pytania, możesz o nich pisać, wówczas klarowność będzie większa:

- czym dla ciebie jest intuicja?
- czego dzisiaj potrzebujesz, jakie potrzeby chcesz mieć zaspokojone?
- jak się dzisiaj czujesz?
- co przysporzy Ci szczęścia w nadchodzącym tygodniu? 
- co możesz zaplanować?
- co zaprząta Twoją głowę ostatnio?
- co sprawia, że się wyciszasz i relaksujesz, jaka czynność albo brak jakiej czynności wprawia Cię w spokój?
  • Porozmawiaj z kimś, kobietom często pomaga rozmowa.
  • Zastosuj przypominacz, coś, co będzie Ci przypominało o świadomym życiu, w tu i teraz, możesz przeznaczyć na to pierścionek lub cokolwiek, co masz zawsze ze sobą.
Mój ulubiony terapeuta

Jest różowy, ma 120 stron, ładną okładkę i jasne linijki, na których świetnie jest pisać. A jaki jest Twój?

Dobrej zabawy z dzisiejszym wyzwaniem i pięknego spokoju w głowie.


Pozdrawiamy,
Ania i Martuśka

Ps. Dzisiejsze wyzwanie w wersji pdf znajdziesz tutajBrak komentarzy:

Prześlij komentarz