Print

poniedziałek, 25 lipca 2016

Czym są fochy i jak sobie z nimi radzić?
Od dawna fascynowały mnie fochy. Szczególnie moje własne. Byłam pod wielkim wrażeniem mojej fochowej kreatywności, częstotliwości i łatwości wpadania w ich pułapkę. Zastanawiałam się, czy życie bez fochów jest możliwe i dlatego zaczęłam rozpracowywać ten temat. Fochy są często wyśmiewane i lekceważone. Według mnie niesłusznie. Takie zachowania bardzo utrudniają życie i to nie tylko osobom trzecim, dotkniętym czyimś fochem, ale głównie samej ofierze własnego focha. Wszystko to potrafi zepsuć nam dzień, tydzień, przyjaźń, relacje etc dlatego jest to ważna sprawa. Dzisiaj zebrałam wszystko w jeden artykuł. Poniżej mam dla ciebie porcję ciekawych rzeczy, jakich być może nie wiedziałeś do tej pory o fochach. Skąd się biorą, jak działają i jak sobie z nimi radzić.


Czym są fochy ?

Jest to sposób okazywania złości i negatywnych emocji, głównie poprzez bierną agresję. Mam tutaj na myśli unikanie konfrontacji, ograniczenie lub zanik komunikacji, sabotaż, ponury nastrój, ogólne wycofanie i zmniejszenie zażyłości w relacjach. Osoba fochująca  odgradza się od innych grubą, szklaną  ścianą. Sytuacja jest męcząca i często trudna do zniesienia dla obu stron. Dodatkowo długotrwałe, nieracjonalne fochy mogą czasami być objawem emocjonalnej niedojrzałości, nieradzenia sobie z własnymi emocjami.

Przyczyny fochów:

 • Niespełnione oczekiwania, np. nie wydarzyło się coś, co miało się wydarzyć.
 • Niezadowolenie z tego co się stało, bo stało się coś, co nie miało się stać.
 • Niezaspokojone potrzeby.
 • Trudności z asertywnością.
 • Niskie poczucie wartości.
 • Brak zaufania do samego siebie.
 • Trudności z radzeniem sobie z własnymi emocjami, myślami, z reakcjami na zaistniałe wydarzenia lub ich brak.

Jak radzić sobie z fochem własnym, czy cały świat kręci się wokół mnie?

Jeśli dopadł cię foch, zapoznaj się z następującymi  punktami:

 1. Jest ci teraz trudno. To jest totalnie ok. Czasami tak jest.
 2. Nie rób z siebie ofiary. Zamiast pogrążać się w cichym fochu, rozpracuj go, odpakuj, dowiedz się jaka jest jego przyczyna. Często już samo uświadomienie sobie przyczyny pomaga.
 3. Zapytaj siebie jakie korzyści i jakie straty przynosi ci teraz twój foch?
 4. Zrób pierwszy krok. Bądź aktywny. Tak długo jak pozostajesz bierny, siedzisz w szponach focha. Zrób zatem coś. Porozmawiaj. Zakomunikuj swoje potrzeby, swoje niezadowolenie, oczekiwania. Często nikt nawet się nie domyśla czego potrzebujesz, zanim sam tego nie powiesz. Bądź szczery.  Masz do tego prawo.

Jak poradzić sobie z fochem drugiej osoby?

 1. Upewnij sie czy to rzeczywiście jest foch.
 2. Dowiedz się jaki jest jego powód (pomoże ci w tym wyliczanka powyzej). Leczenie focha zaczyna się już w momencie samego wyartykułowania tego, co jest jego przyczyną. Czasami to wystarcza.
 3. Porozmawiaj. Szczera rozmowa to najlepszy sposób. Pamiętaj, że chodzi tutaj o emocje. Staraj się być empatyczny. Wczuj się w sytuację drugiej osoby. Staraj się zrozumieć jak ona się czuje. Następnie przedstaw swój pogląd na daną sprawę, swoje argumenty. Wiele fochów powstaje w wyniku słabej komunikacji, niedomówień, nieporozumień czy nieuważnego słuchania. Kolejnym powodem może być nieznajomość potrzeb drugiej osoby czy też nieznajomość jej języka miłości.

Jeśli osoba nie chce rozmawiać, możesz wyrazić chęć podjęcia rozmowy i rozwiązania sprawy. W ten sposób pokazujesz, że zarówno osoba jak i to, co ona teraz przeżywa jest dla ciebie ważne - nie bagatelizujesz ani jej, ani jej uczuć.

Jak rozpuścić focha jednym zdaniem?

Pozwól sobie być sobą, a innym innymi.


PS. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie warsztaty organizujemy wkrótce, zerknij tutaj

Pozdrawiam i powodzenia,

We własnej osobie Anna,
W imieniu załogi Szerokiej Perspektywy Dublin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz