Print

niedziela, 5 czerwca 2016

Afirmacje, Jam Jest, czyli o co chodzi?

 


Czym są afirmacje?
Potocznie za afirmacje uznawane są krótkie, pozytywne zdania, które poprzez częste, świadome powtarzanie zaczynają wpływać na Twoją podświadomość i kształtują świat wokół Ciebie. Ale czy tak jest naprawdę?
Afirmacjami są wszystkie (!!!) słowa, które wypowiadasz i myślisz. Za każdym razem kiedy pomyślisz coś negatywnego (np. jestem głupi, bo zrobiłem to, czy tamto, jestem gruby, brzydki, ale ten świat jest straszny i beznadziejny itp.), to to, czego najbardziej nie lubisz, umacnia się. Podobnie dzieje się w trakcie stosowania pozytywnych afirmacji, ponieważ  im częściej masz życzliwe myśli, tym więcej powodów do radości.
Od czego zacząć?
Na początek zabaw się w obserwatora i zacznij świadomie przyglądać się wypowiadanym przez siebie słowom i myślom pojawiającym się w Twoim umyśle. Czy są one w większości pozytywne, czy negatywne? Czy częściej chwalisz siebie i innych, czy narzekasz?
Jeśli zauważysz, że częściej używasz negatywnych słów lub stwierdzeń, nie martw się tym za bardzo, bo w każdej chwili możesz to zmienić! A jak? Zacznij zwracać uwagę na pozytywne aspekty życia i dziękuj za nie. Wykonaj ćwiczenie, które zostało opisane w artykule o wdzięczności i sam zobacz jak poprawi się jakość Twojego życia. Zadbaj o higienę Twoich myśli, by pracowały na Twoją korzyść, a nie przeciwko Tobie. BHP jest bardzo ważne! Bądź ze sobą uczciwy i jeśli uznasz, że na razie w Twoim życiu przeważa negatywne podejście do siebie i świata - nie afirmuj, tylko popracuj nad zmianą Twojej uwagi z negatywnych spraw na pozytywne. Pamiętaj, negatywne sformułowania to też afirmacje!


I co dalej?
Przyjmijmy, iż zauważyłeś, że myślisz pozytywnie przez większość czasu. Brawo! Oznacza to, że możesz zacząć właściwą pracę z afirmacjami!
Uff... super! Ale jak?
Jest kilka zasad tworzenia afirmacji, które teraz opiszę:
1. Afirmuj w pierwszej osobie liczby pojedynczej, mówiąc jestem lub Jam Jest.

2. Afirmuj w czasie teraźniejszym, nigdy nie w przyszłym, bo przecież chcesz, żeby Twoje marzenia zamanifestowały się już teraz, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości. Czyli „jestem piękny, pełen sił witalnych i zdrowy”, a nie “będę piękny, pełen sił witalnych i zdrowy”.

3. Nigdy nie używaj przeczeń, bo Twoja podświadomość nie rozumie słowa “nie”, więc zamiast mówić „nie jestem gruby”, mów „jestem szczupły”, zamiast „nie palę papierosów” afirmuj „jestem wolny od nałogów”.

4. Nigdy nie afirmuj, że czegoś chcesz, czy pragniesz, bo dostaniesz więcej tego, czego oczekujesz, czyli chcenia i pragnienia (no i przy okazji więcej frustracji).

5. Afirmuj tylko wtedy, kiedy masz dobry nastrój, w przeciwnym razie Twój umysł zacznie z Tobą polemizować, co może pogorszyć Twoją sytuację np
Ty: mam wszystkiego pod dostatkiem, stać mnie na wszystkie materialne zachcianki.
Twój umysł: no jasne… już Cię stać! Do wypłaty jeszcze daleko, a zostało Ci tylko 50e na koncie… Nie masz nawet na zapłacenie rachunków, a o wyjeździe na wakacje możesz zapomnieć! Jesteś beznadziejny...
6. Afirmując staraj się poczuć, że to, o czym marzysz już jest Twoje i postaraj się wywołać w sobie uczucia, jakie by Ci towarzyszyły, gdybyś miał już to, czego pragniesz.
7. Bądź systematyczny, staraj się afirmować codziennie.
8. Bądź dla siebie łagodny, traktuj siebie z szacunkiem i zamiast karcić się za to, że znowu coś CI się nie powiodło, powiedz do siebie z miłością “zrobiłem najlepiej jak mogłem na teraz, a następnym razem będzie lepiej”.


Jam jest, ale jaki?
Hrabia St Germain (o tym kim był możecie poczytać np. Tu lub tu), jest autorem “Złotej Księgi”, w której uczy specyficznego rodzaju afirmacji zwanych “Jam Jest”.
Według St Germain, “"JAM JEST", ta aktywna obecność Boga w tobie, jest twoją zdolnością otrzymywania, akceptowania i stosowania bez ograniczeń wiedzy, którą się tobie daje, a której towarzyszy promieniowanie. Pozwoli to wszystkim uczniom zrozumieć te proste, aczkolwiek potężne twierdzenia o Prawdzie, które was pobłogosławią i w wielkim stopniu wyzwolą.” (Cytat pochodzi ze Złotej Księgi, dostępnej w całości na tej stronie).
Stosowanie afirmacji “Jam Jest” przynosi niesamowite rezultaty bowiem “kiedy uczeń zda sobie sprawę z tego, że każde dobre życzenie jest Bogiem w Działaniu, popchnie Jego energię by spowodowała pełne spełnienie, ponieważ jest samoutrzymującą się, nieograniczoną miłością, władzą i inteligencją, która może realizować każdy zamiar” (Złota Księga, rozdział 2).

Jak konstruować afirmacje Jam Jest?
Wiele gotowych afirmacji znajdziesz w Złotej księdze, lub w internecie, np. Tu. Moim zdaniem najlepsze rezultaty osiągniesz, kiedy stworzysz swoje własne, które najbardziej do Ciebie pasują. Tworząc je pamiętaj o zasadach opisanych powyżej.
Moimi ulubionymi afirmacjami “Jam Jest” zaczerpniętymi ze Złotej księgi, są piękne, krótkie a jakże skuteczne 3xM, czyli “Jam Jest miłością, Jam Jest mądrością, Jam Jest mocą”.
Czas i miejsce
Czasami, pomimo tego, że systematycznie afirmujesz, pracujesz nad sobą, w Twoim świecie nie zachodzą zauważalne zmiany. Nie zastanawiaj się nad tym, dlaczego tak się dzieje, nie dręcz się pytaniami, czy robisz coś nie tak, albo czy coś jest z Tobą nie w porządku… Zamiast tego daj się sobą zaopiekować, puść stery, przestań wiosłować i pozwól się prowadzić. Przyjmij za pewnik to, że Twój świat wie najlepiej, co jest dla Ciebie dobre, on zna wszystkie warianty, wszystkie możliwości, a Ty może dostrzegasz ich tylko kilka. Przyjmij, że wszystko co się dzieje prowadzi Cię dokładnie do miejsca, gdzie powinieneś być, do najlepszej i najwspanialszej dla Ciebie rzeczywistości. Afirmuj “mój świat mnie kocha, troszczy się o mnie. Jestem wspaniale zaopiekowany przez mój świat. Wszystko jest tak, jak być powinno” (bo to Ty sam tworzysz świat jaki Cię otacza, więc spraw żeby Twój świat był Ci przychylny).


Życzę powodzenia i owocnej pracy z afirmacjami


Martuśka,
W imieniu Szerokiej Perspektywy Dublin

PS. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie warsztaty organizujemy wkrótce, zerknij tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz