Print

sobota, 7 maja 2016

5 Języków MiłościTeoria pięciu języków miłości dotyczy nas wszystkich bez wyjątku. Otóż od wczesnych lat dzieciństwa posługujemy się swoim własnym językiem miłości, nawet nie będąc tego świadomymi.


Czym jest język miłości?


Jest to sposób, w jaki preferujemy okazywanie innym szacunku, miłości, wsparcia i zaopiekowania. Działa on w dwie strony. Jest również sposobem w jaki my preferujemy otrzymywanie szacunku, wsparcia i miłości od innych. Twórcą tej teorii jest Gary Chapman. Po ponad 40 latach pracy w swoim gabinecie terapeutycznym odkrył i opracował tą koncepcję. Jest on autorem książki "5 języków miłości".


5 języków miłościUczynki

W wielkim skrócie będzie to służba drugiej osobie. Dla ludzi, u których dominuje ten język miłości bardzo ważna jest praca i wkład na rzecz rodziny, na przykład obowiązki domowe, jak też na rzecz inny grup społecznych (grono znajomych  czy koledzy z pracy). Osoby te czują się kochane, zatroszczone i ważne, kiedy ktoś odciąży je z niektórych prac lub włoży wysiłek w przygotowanie czegoś tylko dla nich, poświęcając na to swój czas i energię.


Prezenty

Nie należy mylić tego z materializmem. Chodzi tutaj o coś zupełnie innego. Dla takich osób prezent jest wizualnym, namacalnym dowodem na to, że są dla kogoś ważni. Nie chodzi o to, by prezenty były drogie, wyszukane i dawane tylko na specjalne okazje. Raczej niech będą częste, a drobne i dobrze przemyślane. Ważna jest tutaj kreatywność i wysiłek włożony w zdobycie czy też zrobienie prezentu. Sam prezent ma znaczenie symboliczne.Czas razem

Najważniejsze jest nie tylko bycie razem, ale wspólne robienie rzeczy. Wartościowy czas razem. Poświęcenie uwagi drugiej osobie, uważne jej słuchanie, żywe i szczere interesowanie się tym, co zaprząta jej głowę, mniej i bardziej aktywne formy spędzania czasu razem, zaangażowanie się w jakiś wspólny projekt.


Komplementy

Osoby, których głównym językiem miłości są komplementy, by czuć się kochanymi potrzebują słownych komunikatów. Najwięcej radości sprawiają im szczere niespodziewane pochwały, wyrazy uznania i wszystkie inne miłe słowa skierowane w ich kierunku, zarówno na osobności, jak i te w obecności innych osób. Uwielbiają również komplementować innych i są w tym bardzo dobre.

Dotyk

Ten język miłości nie jest o podtekście seksualnym. Chodzi tutaj raczej o to, że osoby poprzez dotyk budują zaufanie i bezpieczeństwo w relacji. Komunikując nam coś ważnego, mogą na przykład trzymać nas za ramię. Lubią chodzić trzymając się za ręce czy też pod rękę. Można powiedzieć o nich, że potrzebują co najmniej 3 uścisków dziennie, by czuć się wspaniale. Lubią się przytulać i siedzieć blisko innych.


Język miłości jest koncepcją uniwersalną. Dotyczy nie tylko związków, ale każdej innej relacji. Jest ważny również w relacji z samym sobą. Nie ma ani lepszych ani gorszych języków miłości. Wszystkie są równie ważne i nie należy żadnego pomijać. Na co dzień operujemy wieloma językami miłości, ale każdy z nas ma ten jeden dominujący. Może on zmieniać się z czasem. Może być też inny do partnera i inny do reszty świata. Mówienie w języku miłości drugiej osoby, języku, który nie jest naszym głównym może być czasami trudne. Jednak można się go nauczyć, a z pewnością  warto.Korzyści jakie niesie znajomość 5 języków miłości:


  • Efektywna komunikacja szacunku, wsparcia, zaopiekowania i miłości
  • Rozpuszcza konflikty, frustrację i nieporozumienia związane ze sposobami w jaki okazujemy i chcemy by okazywano nam to, że jesteśmy dla kogoś ważni
  • Lepsze zrozumienie i akceptacja zachowań, które są związane z naszymi językami miłości


Książka "5 języków miłości" jest bardzo wartościową i praktyczną lekturą. Na youtube możesz znaleźć anglojęzycznego audiobooka , a także wiele wykładów G. Chapmana.Tymczasem życzę miłego uczenia się języków miłości i pozdrawiam
We własnej osobie Anna
W imieniu ekipy Szerokiej Perspektywy Dublin

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz